Eksperci od zielonych kart
Wyszukiwanie Logowanie Menu

Wiza studencka do USA

Studia w Stanach Zjednoczonych to doskonały krok w karierze. Dlatego też USA są jednym z najpopularniejszych krajów na świecie. Dowiedz się, jakie kategorie wiz są dostępne dla studentów w Ameryce i uzyskaj ważne wskazówki dotyczące składania wniosków.

Studia w USA: czy potrzebuję wizy?

W przypadku studiów w Stanach Zjednoczonych prowadzących do uzyskania dyplomu uniwersyteckiego, będziesz potrzebować wizy studenckiej. Wizy dla studentów należą do kategorii wiz nieimigracyjnych i podlegają pewnym warunkom.

Ponadto staże i porównywalne programy są również uwzględniane w kategoriach wiz studenckich:

KATEGORIA CEL
F Studia organizowane prywatnie (np. uniwersytet, college, szkoła średnia, kursy językowe)
J Programy wymiany (np. szkoła, staż, au pair, badania)
M Nieakademickie programy edukacyjne (inne niż kursy językowe)

Amerykańskie szkoły i uniwersytety muszą posiadać certyfikat SEVP, abyś mógł zapisać się jako student zagraniczny. W związku z tym wizę F-1 lub M-1 można uzyskać tylko w certyfikowanych szkołach. Nie dotyczy to programów wymiany J-1.

Krótkie programy studiów rekreacyjnych trwające do 18 godzin tygodniowo, które nie liczą się do uzyskania dyplomu uniwersyteckiego, można ukończyć bez wizy za pomocą wizy ESTA lub B.

Gdzie mogę studiować w USA?

Załóżmy, że myślisz o studiach za granicą w USA. W takim przypadku najlepiej jest zapoznać się z aktualnymi instytucjami edukacyjnymi wymienionymi w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. DHS regularnie udostępnia aktualny plik PDF certyfikowanych szkół i uniwersytetów oraz przegląd procesu składania wniosków.

Wymagania dotyczące amerykańskiej wizy studenckiej

Jeśli nie posiadasz Green Card, najważniejszym warunkiem studiowania w USA jest możliwość zwrotu kosztów dotowanych ze środków publicznych przez uniwersytety lub instytucje edukacyjne.

Aby ubiegać się o wizę F-1, J-1 lub M-1, należy również przedstawić następujące dowody lub dokumenty:

  • Ważny paszport
  • Oficjalne pismo o przyjęciu na studia lub zaświadczenie o przyjęciu na studia
  • Wypełniony formularz I-20 (dla wiz F-1 i M-1) wydany przez instytucję edukacyjną w Stanach Zjednoczonych i wysłany pocztą przed wizytą w konsulacie USA. Oryginał formularza I-20 należy okazać przy każdym wjeździe do USA na podstawie wizy studenckiej.
  • Wypełniony formularz DS-2019 (dla wiz J-1) Wydawany przez organizację wymiany (zwaną Sponsorem na wizie J-1) i wysyłany przed wizytą w konsulacie USA. Oryginał formularza DS-2019 należy okazać przy każdym wjeździe do Stanów Zjednoczonych z wizą studencką.
  • Wystarczające środki finansowe Musisz wykazać, że oprócz kosztów studiów/programu jesteś w stanie pokryć koszty utrzymania przez cały okres pobytu.
  • Powiązanie z krajem ojczystym Władze USA chcą mieć pewność, że nie próbujesz nielegalnie imigrować do Stanów Zjednoczonych. Dlatego też często wymagane są dokumenty, takie jak aktualne umowy najmu, umowy o pracę lub dowód posiadania dzieci w kraju ojczystym.
  • Wystarczające umiejętności językowe Aby uzyskać wizę F-1 lub J-1, musisz udowodnić, że potrafisz mówić po angielsku wystarczająco dobrze, przystępując do standardowego testu. Typowe testy obejmują TOEFL (Test of English as a Foreign Language) lub IELTS (International English Language Testing System).
  • Indywidualne wymagania instytucji studiującej Przed złożeniem wniosku o wizę upewnij się, że spełniasz wszystkie obowiązujące wymagania wstępne dotyczące planowanych studiów w Stanach Zjednoczonych.

Wskazówka dotycząca oszczędzania

Jeśli chcesz uniknąć wysokich opłat za naukę w USA, weź udział w Loterii Zielonej Karty. Posiadanie Zielonej Karty zwalnia z dodatkowych wysokich opłat za studia w USA.

Wiza F-1 dla studentów w USA

Większość programów studiów oferowanych przez szkoły wyższe, uniwersytety, konserwatoria, szkoły średnie lub szkoły językowe w Stanach Zjednoczonych wymaga ubiegania się o wizę F-1.

W przypadku kursów językowych zależy to również od intensywności nauki: jeśli kurs trwa ponad 18 godzin tygodniowo, wymagana jest wiza F-1. Z wizą F-1 można

  • studiować na uniwersytecie
  • uczęszczać do szkoły średniej
  • uczęszczać do prywatnej szkoły podstawowej
  • wziąć udział w intensywnym kursie językowym

W wyjątkowych przypadkach możesz ubiegać się o pozwolenie na pracę, aby zarabiać pieniądze podczas studiów w USA.

Warunki i ważność wizy F-1

Wizy F-1 są zazwyczaj wydawane na pięć lat. Zezwolenie na pobyt jest jednak ściśle powiązane z czasem trwania studiów lub kursu językowego, co jest odnotowane w formularzu I-20. Jeśli studia dobiegną końca, zezwolenie na pobyt również.

Jeśli opóźnienia, takie jak choroba lub zmiana przedmiotu, oznaczają, że nie będziesz w stanie ukończyć studiów w określonym czasie, możesz ubiegać się o przedłużenie wizy F-1.

Koszty wizy F-1

Koszt wizy F-1 na studia w USA składa się z opłat konsularnych i tzw. opłaty SEVIS.

OPŁATA ZA WIZĘ F-1 KWOTA
Opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną $ 185
Opłata SEVIS $ 350

Wiza J-1 dla programów wymiany w USA

Kategoria J-1 obejmuje programy wymiany administrowane przez Departament Stanu USA. Celem wizy J-1 jest promowanie wymiany edukacyjnej i kulturalnej między Stanami Zjednoczonymi a innymi narodami. Nie ma wymogu bycia studentem, aby ubiegać się o wizę J-1. Zamiast tego, posiadając wizę J-1, możesz

  • odbyć staż
  • Praca jako au pair
  • Uczęszczać do szkoły średniej
  • Praca jako stażysta
  • Praca w ramach pracy wakacyjnej

Czas trwania i ważność wizy J-1

W zależności od programu wiza J-1 jest ważna średnio od 12 do 24 miesięcy. Zezwolenie na pobyt jest powiązane z czasem trwania stażu, zatrudnienia lub wymiany.

Jeśli opóźnienia oznaczają, że nie będziesz w stanie ukończyć stażu, roku szkolnego lub pracy w określonym czasie, możesz ubiegać się o przedłużenie wizy J-1.

Koszt wizy J-1

Koszt wizy J-1 na staż, pracę au pair, naukę w szkole średniej, pracę wakacyjną lub staż obejmuje opłaty konsularne i opłatę SEVIS, której wysokość różni się w zależności od celu:

OPŁATA ZA WIZĘ J-1 KWOTA
Opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną $ 185
Opłata SEVIS dla au pair i pracy wakacyjnej $ 35
Opłata SEVIS dla wszystkich innych typów J-1 $ 220

Wiza M-1 na staż w USA

Wiza M-1 pozwala na edukację lub szkolenie w nieakademickiej instytucji lub placówce edukacyjnej, takiej jak szkoła lotnicza, szkoła kosmetologii lub szkoła kulinarna.

  • Z wizą M-1 możesz
  • uczęszczać do szkoły zawodowej
  • Uczęszczać na kursy handlowe
  • Uczestniczyć w innych kursach sklasyfikowanych jako zawodowe, które nie są akademickie.

Szkoły językowe są wyłączone z kategorii M-1 (do tego potrzebna jest wiza F-1).

Czas trwania i ważność wizy M-1

Wiza M-1 jest ważna przez maksymalnie 12 miesięcy lub do zakończenia edukacji lub szkolenia.

Załóżmy, że niezależne od Ciebie opóźnienia uniemożliwią Ci ukończenie edukacji lub szkolenia w Stanach Zjednoczonych w określonym czasie. W takim przypadku możesz kwalifikować się do ubiegania się o przedłużenie wizy M-1.

Koszty wizy M-1

Koszt wizy M-1 na szkolenie w USA obejmuje opłaty konsularne i opłatę SEVIS.

OPŁATY ZA WIZĘ M-1 KWOTA
Opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę nieimigracyjną $ 185
Opłata SEVIS $ 350

Czym jest opłata SEVIS?

SEVIS to skrót od "Student and Exchange Visitor Information System" i odnosi się do bazy danych, która umożliwia rządowi USA śledzenie wszystkich wydanych wiz studenckich.

Zanim będziesz mógł ubiegać się o wizę studencką, musisz uiścić tę opłatę - w przeciwnym razie nie otrzymasz wizy.

Ubieganie się o wizę studencką w USA

W zależności od tego, czy wybierzesz program wymiany sponsorowany przez rząd USA (J-1), czy studia organizowane prywatnie (F-1 lub M-1), proces składania wniosku będzie się nieznacznie różnić:

Proces ubiegania się o wizy studenckie F-1 i M-1 w USA

  • złożenie wniosku do szkoły lub uniwersytetu zatwierdzonego przez SEVP
  • po przyjęciu: zarejestrować się w SEVIS i uiścić opłatę SEVIS
  • oczekiwanie na formularz I-20 od szkoły lub uniwersytetu
  • złożyć wniosek o wizę studencką w ambasadzie lub konsulacie USA za pomocą "Internetowego wniosku o wizę nieimigracyjną" (formularz DS-160) u dostawcy usług wizowych CGI Federal
  • uiścić opłatę wizową
  • zaplanować i stawić się na rozmowę wizową

Proces ubiegania się o wizę J-1 w USA

  • złożyć wniosek o odpowiedni program wymiany spośród programów oferowanych przez rząd USA na stronie J1visa.state.gov
  • po zaakceptowaniu: zarejestrować się w systemie SEVIS i uiścić opłatę SEVIS
  • złożyć wniosek o wizę J-1 w Departamencie Stanu USA przy użyciu formularza DS-160
  • uiścić opłatę wizową
  • zaplanować i stawić się na rozmowę wizową

Co dzieje się podczas rozmowy wizowej?

Podczas rozmowy wizowej w lokalnej ambasadzie lub konsulacie USA musisz potwierdzić i udowodnić informacje podane w "Internetowym wniosku o wizę nieimigracyjną" (formularz DS-160).

W związku z tym konieczne będzie przedstawienie wszystkich oryginalnych dokumentów otrzymanych podczas procesu wizowego lub niezbędnych do udowodnienia podanych informacji. Obejmują one:

  • formularz I-20 (dla wiz F-1 i M-1)
  • formularz DS-2019 (dla wiz J-1)
  • wydrukowana strona potwierdzenia formularza DS-160
  • ważny paszport
  • zdjęcie paszportowe
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty wizowej
  • potwierdzenie wizyty w konsulacie lub ambasadzie USA
  • dokumenty specyficzne dla danego przypadku (prosimy o sprawdzenie w ambasadzie lub konsulacie USA indywidualnych wymagań w danej sprawie).

Po zakończeniu rozmowy pracownik ambasady lub konsulatu poinformuje Cię, czy Twoja wiza została zatwierdzona. Po zatwierdzeniu możesz rozpocząć przygotowania do przeprowadzkiedo USA.

Czas oczekiwania na amerykańską wizę studencką

Czas oczekiwania na spotkanie w sprawie wizy różni się w zależności od miejsca zamieszkania i kategorii wizy. Sprawdź aktualne terminy w lokalnej ambasadzie lub konsulacie na stronie Czas oczekiwania na wizytę wizową Departamentu Stanu USA.

Nowa wiza studencka zostanie wydana nie później niż 120 dni przed datą rozpoczęcia studiów. Jeśli jesteś już w trakcie studiów i musisz ubiegać się o przedłużenie wizy, możesz to zrobić w dowolnym momencie, o ile jesteś prawidłowo wymieniony jako posiadacz wizy studenckiej Stanów Zjednoczonych w SEVIS.

Zaleca się złożenie wniosku wizowego niezwłocznie po otrzymaniu odpowiednio formularza I-20 lub DS-2019 od instytucji edukacyjnej lub sponsora.

Wiza zatwierdzona: Kiedy mogę podróżować do USA?

Z nową wizą studencką możesz wjechać do Stanów Zjednoczonych nie wcześniej niż 30 dni przed rozpoczęciem studiów. Pamiętaj, aby oprócz zwykłych dokumentów wjazdowych mieć przy sobie oryginalny formularz I-20 lub DS-209.

Ukończyłem studia. Jak długo mogę pozostać w USA?

Jeśli cel Twojej wizy studenckiej (tj. studia, staż, zaawansowane szkolenie lub praca wakacyjna) dobiegnie końca, musisz opuścić kraj w ciągu 60 dni.

Przekształcenie wizy B w wizę studencką

Pod pewnymi warunkami możesz dokonać tak zwanej "zmiany statusu", jeśli powód Twojego pobytu w USA zmieni się spontanicznie. Pozwala to na zmianę ze zwykłego gościa na oficjalnie uznanego amerykańskiego studenta.

Aby zmienić status pobytu, należy:

  • spełniać wszystkie wymagania dla kategorii wizy, o którą się ubiegasz (np. F-1 lub M-1)
  • posiadać wszystkie wymagane dokumenty
  • złożyć wniosek o zmianę statusu za pomocą formularza I-539.

Przed złożeniem wniosku o zmianę statusu należy skontaktować się z Urzędem ds. Obywatelstwa i Imigracji Stanów Zjednoczonych (USCIS) w celu uzyskania dokumentacji wymaganej w danym przypadku.

Przekształcenie wizy studenckiej w Green Card

Ubieganie się o Zieloną Kartę jest możliwe jako posiadacz wizy studenckiej F-1, M-1 lub J-1 pod pewnymi warunkami. Potencjalne "drogi wjazdu", aby zostać stałym rezydentem (posiadaczem Zielonej Karty) są następujące:

Ze wszystkich sposobów na przejście od studiów za granicą w Stanach Zjednoczonych do zostania legalnym rezydentem ze stałym pobytem i pozwoleniem na pracę, udział w Green Card Lottery jest najłatwiejszy. Szanse na to, że zostaniesz jednym z 55 000 rocznych zwycięzców Zielonej Karty są doskonałe.

Czy moja rodzina może przyjechać ze mną do USA?

Jeśli wjeżdżasz do Stanów Zjednoczonych na podstawie wizy F-1, M-1 lub J-1, Twój współmałżonek i niezamężne dzieci w wieku poniżej 21 lat mogą dołączyć do Ciebie na podstawie wizy F-2, M-2 lub J-2 i pozostać w Stanach Zjednoczonych na czas trwania studiów.

Aby było to możliwe, należy zarejestrować członków rodziny również w systemie SEVIS (formularz SEVIS Dependent Form), wypełnić formularz DS-160 dla każdej osoby i przedstawić dowód pokrewieństwa.

Wniosek wizowy odrzucony! Co teraz?

Niekompletne dokumenty, niewystarczające środki finansowe lub błędy w formularzach mogą prowadzić do odrzucenia wizy studenckiej do Stanów Zjednoczonych. Czasami rolę odgrywa również osobiste wrażenie pracowników konsulatu lub tak zwane "sprawdzenie przeszłości".

Jeśli znasz powody odrzucenia wniosku, możesz złożyć go ponownie (możesz ubiegać się o wizę trzy razy w ciągu jednego roku).

Jeśli jednak nie masz pewności co do dokładnych powodów, zasięgnij porady w lokalnym konsulacie USA lub u zespołu ekspertów The American Dream's US Visa Service.